Lipoplastyka, zwana też liposukcją, to operacja plastyczna, która polega na usunięciu miejscowych złogów tkanki tłuszczowej w celu nadania ciału gładszego i szczuplejszego konturu. Najlepsze rezultaty osiąga się, jeżeli pacjent ma normalną masę ciała, a nadmiar tkanki tłuszczowej znajduje się w określonych miejscach, takich jak: biodra, pośladki, brzuch, uda, kolana. Lipoplastykę wykorzystuje się również do redukcji tkanki tłuszczowej na plecach, ramionach, twarzy i szyi.
Operacja plastyczna polegająca na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej nie zastępuje właściwej diety i ćwiczeń fizycznych ani nie jest metodą na zrzucenie zbędnych kilogramów. W rzeczywistości najlepsze efekty są możliwe do osiągnięcia, jeśli pacjent ma zdrową, elastyczną skórę, która będzie się równomiernie obkurczać po operacji. Jeżeli skóra utraciła już elastyczność, może być konieczne przeprowadzenie zabiegu, który ją napnie, na przykład liftingu brzucha, ud, pośladków, ramion.
Liposukcja może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym (zazwyczaj z użyciem środków uspokajających) lub znieczuleniu ogólnym. Decyzję podejmuje chirurg plastyczny, wybierając najbezpieczniejszą i najlepszą w konkretnym przypadku metodę operacji. Lipoplastyka jest zazwyczaj wykonywana za pomocą specjalnej aparatury, próżniowo usuwającej nadmiar tkanki tłuszczowej.
Po operacji plastycznej, aby przyspieszyć obkurczanie się skóry i zminimalizować obrzęki, należy nosić modelujące ubranie przez okres 6-8 tygodni. Powrót do pracy można planować po upływie 1-2 tygodni w zależności od rozległości operacji.